کلینیک درمان زخم | درمان زخم بستر | درمان زخم پای دیابتی | الو زخم
کلینیک الو زخم در ونک تهران با متخصصین کارامد موفق در درمان زخم پای دیابتی ، زخم جراحی ، زخم بستر ، زخم وریدی و …

ایجاد تا درمان زخم بستر

زخم بستر آن هم از نوع حاد و شدیدش آیا درمان می شود ؟ در جواب باید گفت بله . چه بسیار بیمارانی که با انواع مختف زخم بستر در کلینیک الوزخم درمان شده اند.

آنچه در این مقاله به توضیحات و بررسی کامل آنها خواهیم پرداخت :

  • زخم بستر چیست ؟
  • عوامل ایجاد زخم بستر کدامند ؟
  • درمـان زخـم بستر چیست؟
  • درمـان زخـم بستر درجه 1 چیست؟
  • درمـان زخـم بستر درجه 2 کدامند؟
  • درمـان زخــم بستر درجه 3 چیست؟
  • درمـان زخـم بستر درجه 4 چیست؟
  • درمـان زخم بستر درجه 5 چیست؟

درمان زخم بستر(اخرین درمانهای 2019)

زخم بستر
Bedsore

زخم بستر یکی از انواع زخمهای شایع در بيماران بي حركت و بي اختيار در كنترل ادرار و مدفوع است که بدلایل مختلف (نيروهاي مكانيكي :١-كشش و سايش،٢- فشار مداوم بر يك ناحيه- رطوبت ) بوجود می اید . کسانی که دچار زخم بستر می شوند معمولا افراد کهنسال و از نظر فيزيكي و سلامت جسماني ضعيف هستند .

عامل ایجاد زخم بستر

زخم بستر

فشار چه بر روی پوست چه بر روی استخوان مهمترین دلیل ایجاد زخم بستر می باشد .  قسمتهایی از بدن که پوست به استخوان چسبیده تر و نزدیکتر است  زخم بستر بیشتر مشاهده می شود. مانند ناحيه دمبالچه و پشت باسن ، پشت قفسه سينه ، پشت سر ، قوزك پا ، زانوها و گوشها .

درمان زخم بستر

زخم بستر

بحث درمان زخم بستر از این جهت مهم تلقی می شود که در صورت خود درماني و رعايت نكردن اصول اوليه ، بيمار مراحل حاد تر و درجات بالاتر زخم بستر را تجربه خواهد كرد .

در مراحل بالاتر و حادتر كه در ادامه مفصل توضيح داده ميشود، شاهد عفونت و نكروز (سياه شدن بافت) و حفره شدن بافت هستيم .

در واقع ما ٥ نوع زخم بستر را شاهد هستیم:

1- زخــــم بستر از نوع درجه یک

زخم بستر

در اين نوع زخمها، فقط لايه اپيدرم درگير است و از بيرون به صورت قرمزي پوست بروز ميكند .

2- زخـــــم بستر از نوع درجه دوم

زخم بستر

در اين نوع زخمها لايه هاي اپيدر و درم هردو درگير هستند و معمولا به صورت تاول و پوست رفتگي بروز ميكند .

3- زخــــــم بستر از نوع درجه سوم :

در اين نوع زخمها ، اپي درم و درم و قسمتي از سابكوتانئوس (بافت چربي دار زير پوست ) درگير است و زخم به صورت حفره داراي نكروز(بافت سياه) بروز ميكند ، اين زخمها اغلب عفوني هستند و مزمن شده اند.

4- زخــــم بستـــــر از نوع درجه چهار :

در اين نوع زخمها بافت عضله و تاندون و استخوان درگير است و زخم با يك عمق زياد روئيت ميشود . اغلب عفوني و داراي بافت نكروز و اسلاف است . ترشحات زياد و بد بو دارد و مزمن شده است .

5- زخــــــــــم بستر از نوع پنجم

زخمهايي كه با يك لايه نكروز چرمي محكم پوشانده شده اند و زير زخم قابل تشخيص نيست كه در چه عمقي خسارت به بافت وارد شده . در اين زخمها ابتدا بايد نكروز چرمي دبريد(تراشيدن توسط تيغ جراحي ) شود تا عمق و درجه زخم مشخص شود .

درمان زخـــــــــم بستر عنوان موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم اگر علاقمند به درمانهای مختلف زخم بستر در درجه های مختلف هستید این مقاله برای شما نوشته شده است.

قبلا در مورد درجه بندي زخم بستـــرها توضيحات داده شده بود و در اين مطلب به درمان هر نوع از زخـــــم بستر اشاره خواهم كرد .

درمان زخـــــــــــم بستر درجه 1

درجه يك : ١- كاهش فشار ٢- تميز و خشك نگه داشتن پوست ٣- محافظت از پوست در معرض خطر با يك كرم محافظ و يا يك پانسمان شفاف .


درمان زخــــــم بستـــــــر درجه 2

درجه دو : ١- كاهش فشار ٢- شست و شو زخم با سرم شست و شو و شامپو بچه(فيروز) ٣- خشك كردن زخم ٤- استفاده از پماد هاي درمان زخم يا پانسمانهاي شفاف . در صورتي كه زخم داراي تاول بود به مبحث درمان تاول مراجعه كنيد .


درمان زخــــــــــــم بستر درجه 3

درجه سه : در اين مرحله حتما زخم را به يك متخصص زخم بسپاريد و حتما مشاوره بگيريد . ١- كاهش فشار ٢- شست و شو زخم با شامپو بچه و سرم شست و شو و خشك كردن زخم ٣- اگر بافت نكروز دارد ، دبريدمان بافت نكروز ٤- كنترل عفونت ٥- پانسمان مناسب زخم


درمان زخـم بستر درجه 4

درجه ٤ : در اين مرحله حتما بيمار رو به كارشناس زخم بسپاريد و پيگيري هاي لازم جهت ادامه درمان كامل رو انجام دهيد. ١- كاهش فشار ٢- شست و شو زخم با سرم شست و شو و خشك كردن زخم ٣- دبريدمان بافت نكروز ٤- كنترل عفونت ٥- پانسمان مناسب زخم


درمان زخـــــم بستر درجه 5

درجه پنج : در اين نوع زخمها ابتدا بيمار را براي جراحي بافت نكروز به اتاق عمل انتقال ميدهيم و بعد از دبريدمان بافت نكروز ادامه درمان در منزل امكان پذير است . ١- كاهش فشار ٢- شست و شو با سرم شست و شو و خشك كردن زخم ٣- كنترل عفونت ٤- پانسمان مناسب زخم

سایر مقالات مرتبط

Share

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09362399484