کلینیک درمان زخم | درمان زخم بستر | درمان زخم پای دیابتی | الو زخم
کلینیک الو زخم در ونک تهران با متخصصین کارامد موفق در درمان زخم پای دیابتی ، زخم جراحی ، زخم بستر ، زخم وریدی و …

درمان انواع تاول

درمان انواع تاول : کلینیک الوزخم با بهره گیری از بهترین متخصصین زخم ، مشاور و راهنمای درمان انواع زخمها می باشد. در این بخش به درمان تاول ها می پردازیم.

درمان انواع تاول و شناخت آنها

درمان انواع تاول
درمان انواع تاول

تاولها در دسته بندي زخم ، زخم هاي درجه ٢ شناخته ميشوند كه حاوي مايعات چرگي ، خوني ، زرد ، سبز و يا بي رنگ هستند .

تاولها به دلايل مختلفي ايجاد ميشوند از جمله ؛

  • ١- فشار : بيماران بستري در تخت در اثر فشار بر يك ناحيه دچار تاول ميشوند .نقاط شايع مانند پاشنه پا و ناحيه پشت كمر (ساكروم) ميباشد كه همان زخم بستر ناميده ميشود.
  • ٢- سوختگي : در سوختگي هاي درجه ١ و ٢ سطحي تاول نمايان ميشود .
  • ٣- ديابتي ها : افراد ديابتي به دليل نوسانات قند و كاهش گردش خون دچار تاول ميشوند و تاولهاي ديابتي معمولا حاوي خون يا مايع چركي زرد يا سبز است .
  • ٤- كاهش يا افزايش دماي بدن : اگر انگشتان پا مدت زمان زيادي در برف بمانند تاول ميزنند و تبديل به نكروز ميشود .
  • اگر هم در معرض حرارت زياد قرار بگيرند دچار سوختگي و تاول ميشوند .

درمان زخم دیابتی

درمان تاول ها

به طور كلي در درمان تاولها ؛ معمولا تاول به خودي خود يك نوع پانسمان استريل است و به آن دست نميزنيم تا روي زخم به صورت استريل پوشانده باشد ، همچنين پوست تاول مانند يك گرافت(پيوند) پوستي عمل كرده و باعث ترميم زخم ميشود . اما در بعضي مواقع بايد حتما تاول تركيده و پوست تاول دبريد(برداشتن بافت مُرده از روي زخم) شود ، در زير به تفكيك به اين نوع درمان مي پردازيم .

درمان تاول سوختگی و دیابتی

١- تاولهايي با مايع زرد و سبز : كه در اثر سوختگي يا افراد ديابتي ايجاد شده اند ، اين نوع تاول بايد دبريد (برداشتن بافت مُرده از روي زخم ) شود .تاول را ميتركانيم و پس خارج كردن كل مايع داخل تاول ، پوست مُرده را از لبه هاي زخم به صورت منظم توسط تيغ بيستوري جدا ميكنيم . پس از دبريد نسبت به عمق زخم پانسمان مناسب انتخاب ميشود . شست و شو و خشك كردن زخم جزء اصول اوليه پانسمان هر نوع زخمي است . هنگام پانسمان زخم هاي تاولي بايد طوري پانسمان انتخاب شود كه حداقل ٥ سانتي متر پوست اطراف تاول رو هم پوشش بده ، به دليل اينكه بافت اطراف تاول مستعد زخم جديد مي باشد .

درمان تاول فشاری

٢- تاولهايي با مايع سفيد رنگ : كه در اثر فشار ايجاد شده اند ؛ در درمان اين نوع تاول ، تلاش بر اين است كه پوست و مايع داخل تاول حفظ شود ،  پوست روي تاول به عنوان يك پانسمان استريل عمل كرده و زخم را از بروز عفونت ايمن نگه مي دارد . فقط شست و شو ملايم روي تاول انجام ميشود و سپس با يك پانسمان فوم ( جهت Off Loading يا برداشتن فشار ) از تاول محافظت ميشود تا مايعات داخل آن جذب شود و پوست تاول به زخم بچسبد . در صورتي كه پوست تاول سوراخ شد ، كل مايع داخل را خارج كرده و پوست تاول را كامل دبريد ميكنيم . سپس نسبت به عمق زخم پانسمان مناسب انتخاب ميكنيم .

درمان تاول دیابتی

٣- تاولهايي با مايعات خوني: اين نوع تاول معمولا در افراد ديابتي شايع است . به دليل نوسانات قند اندام تحتاني ( پا ) دچار تاولهايي با مايعات خوني ميشود .

درمان اين نوع تاول دو حالت دارد :

  • ١- زماني كه خون داخل تاول روشن است : درمان ابتدا حمايتي است ، با كنترل قند و عفونت ، تلاش ميكنيم پوست روي تاول را بدون تخليه مايع داخل حفظ كنيم . در طي روزهايي كه در حال پانسمان محافظتي از تاول هستيم اگر پوست روي تاول سوراخ شد ، حتما مايع داخل آن را خالي كرده و تاول را دبريد ميكنيم سپس نسبت به عمق زخم پانسمان مناسب انتخاب ميكنيم . اگر پوست تاول سوراخ نشد ، پانسمان حمايتي را ادامه داده تا مايع داخل تاول جذب و خشك شود ، سپس بعد از ايجاد يك پوست محكم و سياه رنگ ( غير از نكروز ) به راحتي از روي پوست سالم جدا ميشود ( اين كار را حتما به متخصص زخم بسپاريد ) .  
  • ٢- زماني كه خون داخل تاول بسيار تيره ( بادمحوني يا سياه) بود ، سريعا تاول را سوراخ و مايع داخل آن را تخليه و بافت مُرده تاول را دبريد كرده و پانسمان مناسب را انتخاب ميكنيم .

تاول با محتويات خوني – زخم فشاري

تاول با محتويات خوني , زخم فشاري  , درمان انواع تاول
تاول با محتويات خونينكروتيكزخم ديابتي

 تاول با محتويات خوني ، نكروتيك – زخم ديباتي

  تاول با محتويات خوني ، نكروتيك , زخم ديباتي , درمان انواع تاول

تاول با مايعات عفوني – زخم سوختگي

تاول با مايعات عفوني , زخم سوختگي

تاول با مايعات غير عفوني و چركي – زخم فشاري

تاول با مايعات غير عفوني و چركي , زخم فشاري

تاول سوراخ شده ، حاوي بافت مُرده و خيس خورده

تاول سوراخ شده ، حاوي بافت مُرده و خيس خورده , درمان انواع تاول
Share

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09362399484